Konya Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Web Sitesine Hoşgeldiniz

E-Posta : konyaereglitso@tobb.org.tr

Telefon : 0332 713 10 73

Ambalaj Üreticilerinin Yükümlülükleri Hakkında

Ana Sayfa » Duyurular » Ambalaj Üreticilerinin Yükümlülükleri Hakkında

Sayın Üyemiz,

TOBB’dan alınan yazıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yazısına atfen;

27.12.2017 tarihli ve 30283 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ile ambalaj üreticilerine, plastik poşetler dâhil tüm ambalajların tasarım aşamasından üretim ve kullanım sonrasına dek en az atık üretecek, geri dönüşümü ve geri kazanımı en kolay, en ekonomik ve çevreye en az zarar verecek şekilde üretilmesi yükümlülüğü verildiği hatırlatılmıştır.

Söz konusu yönetmelikle ambalaj üreticileri, gerekli bildirimleri ambalaj bilgi sistemi üzerinden doldurarak her yıl Mart ayı sonuna kadar göndermekle yükümlü kılınmıştır. 

Ayrıca plastik, kağıt-karton, cam ve metal ambalaj üreticilerinin yurt içinde piyasaya arz edilecek ambalajlarına ilişkin sorumluluklarına da aşağıda ekte bulunan yazıda yer verilmiştir.

Bu kapsamda, ambalaj üreticileri tarafından Ambalaj Bilgi Sistemine kayıt olunarak gerekli bildirimlerin yapılması ve bu bildirimlere esas bilgi ve belgelerin yetkili denetim birimlerine ibraz edilmesi gerektiği belirtilmekte olup, aksi takdirde 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarıca idari yaptırımların uygulanmasının söz konusu olacağı belirtilmiştir.

Bilgilerinizi rica ederiz.

EK :Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ambalaj Üreticilerinin Yükümlülükleri Hakkında

Bu içerik toplam 30 kişi tarafından okunmuş.
TR / ENG
WhatsApp Şikeyet-Öneri-0 530 340 9651