Konya Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Web Sitesine Hoşgeldiniz

E-Posta : konyaereglitso@tobb.org.tr

Telefon : 0332 713 10 73

GİB İnteraktif Vergi Dairesi Mücbir Sebep Durum Sorgulama

Ana Sayfa » Haberler » GİB İnteraktif Vergi Dairesi Mücbir Sebep Durum Sorgulama

Sayın Üyemiz,

Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen bazı sektörlerde faaliyet gösteren Mükelleflerin mücbir sebep halinde olduğu kabul edilmiş ve bu Mükellefler için bazı vergi beyannamelerinin sürelerinin uzatılması ve ödemelerin ertelenmesi gibi destekler düzenlenmiştir.

Gelir İdaresi Başkanlığınca bu çerçevede, interaktif vergi dairesi internet adresinde hangi mükelleflerin mücbir sebep hali kapasamında olup olmadığının tespitine yönelik mücbir sebep durumu sorgu sonucu ekranı açılmıştır. (*)

Sorgulamam ekranına ulaşmak için aşağıdaki adımlar izlenecektir:
1- İnteraktif vergi dairesi https://ivd.gib.gov.tr/

2- BİLGİLERİM
3- 518 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği Kapsamında Mücbir Sebep Durum Sorgusu

(*) Sorgulamada ana faaliyet alanlarının tespit edilmesinde 24.03.2020 tarihi itibariyle vergi dairesi kayıtlarındaki ana faaliyet kodları dikkate alınmıştır.

Ayrıca, vergi dairesi kayıtlarındaki ana faaliyet kodu belirlenen sektörler arasında bulunmamasına rağmen ana faaliyet alanı olarak bu sektörlerden herhangi birisinde fiilen iştigal ettiğini ispat ve tevsik etmesi halinde, mükellefin mücbir sebep kapsamında olup olmadığının tespitinde ana faaliyet kodu yerine fiilen iştigal edilen ana faaliyet alanı dikkate alınacaktır.

Bu içerik toplam 865 kişi tarafından okunmuş.
TR / ENG
WhatsApp Şikeyet-Öneri-0 530 340 9651