Konya Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Web Sitesine Hoşgeldiniz

E-Posta : konyaereglitso@tobb.org.tr

Telefon : 0332 713 10 73

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin Kağıt Baskısının Kaldırılması

Ana Sayfa » Duyurular » Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin Kağıt Baskısının Kaldırılması

Sayın Üyemiz;

İLGİ : TOBB’nin 30/12/2021 Tarih ve E-342215550-010.07.02-11730 Sayılı Yazısında;

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin yayımlanmasına ilişkin esasları tespit, yayın işlerini sevk ve idare etmek ve Ticaret Bakanlığı ile Birliğimiz arasındaki müşterek çalışmaları koordine etmek üzere teşkil edilen Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi Komitesi Aralık ayı toplantısını 21.12.2021 tarihinde yapmıştır.
Komite gündeminin üçüncü maddesi görüşmelerinde, “Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi dijitalleşme süreci planlaması içerisinde MERSİS entegrasyonu ile ilan yayın hızının arttırılması ve yayın modelinin değiştirilerek peyderpey yayın modeline geçilmesi sonrasındaki uygulamaların sorunsuz ve başarıyla yürütüldüğü tespit edilmiştir.
Anılan planlamalar kapsamındaki gelinen nokta itibarıyla Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin kâğıt baskı süreçlerinin gözden geçirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu çerçevede, bir yıllık tirajın (baskı adedinin) 3 milyon forma (8 er sayfalık gazete fasikülü) adetini aştığı, kullanılan kağıdın ise yaklaşık 100 ton olduğu tespit edilmiştir. Bu suretle kâğıt baskının 2022 yılında
müteşebbislere maliyetinin ise yaklaşık 18,4 Milyon TL olacağı hesaplanmıştır.
Dijital dönüşüm sürecinin sunduğu imkânların ve devreye alınan uygulamaların başarılı bir şekilde sürdürülmesi çerçevesinde, ayrıca Yeşil Mutabakat Eylem Planı hedefleri doğrultusunda yeşil dönüşüm süreci ile kaynak verimliliğine katkı sağlamak amacıyla 01.01.2022 tarihinden itibaren Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin sadece internet ortamında yayımlanmasına, bu suretle kâğıt baskısının kaldırılmasına karar verilmiştir.” ifadelerine yer verilmiştir.
Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde devam eden dijital dönüşüm projemiz çerçevesinde daha önce ilan yayın süresi 2 günden 2 saate indirilmişti. Komite’nin yeni kararı ile yıllık 100 ton kâğıt ile önemli miktarda naylon poşeti, kargo paketi, yakıt, enerji, kırtasiye, arşivleme maliyetinden tasarruf edilecek ve insan emeğinin verimli kullanılması sağlanacaktır. Bu verim artışı ile yaklaşık 18,4
milyon TL müteşebbisimizin cebinde kalacaktır.
Malumları olduğu üzere, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayınlanan tüm ilanlar eşanlı olarak www.ticaretsicil.gov.tr adresinden erişilebilmektedir. Ayrıca, yeni geliştirilen Kamu Web Servis uygulaması ile Gazeteler en hızlı şekilde ilgili kamu kurumlarıyla paylaşılacaktır. İlaveten, onaylı suret talepleri karşılanmaya devam edilecektir.
Müteşebbislerin maliyetlerinin azaltılması ve desteklenmesi amacıyla Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayımlanacak şirket kuruluş ilanlarına 2014 yılından buyana ücret artışı yapılmamıştır. 2022 yılı için %21,31 olan enflasyon oranına karşın, ilan yayın ücretlerinde herhangi ücret artışı planlanmamaktadır.

Saygılarımızla…

Bu içerik toplam 24 kişi tarafından okunmuş.

    Dijital İmza Beyannamesi                                 Hakkında

01 Mart 2022 

T.C. KONYA EREĞLİ  TİCARET SİCİLİ MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN

Mersis Sistemi üzerinden yapılan her türlü kuruluş ve değişiklik işlemlerinde 01 Mart 2022 tarihinden itibaren “YETKİ KABUL İŞLEMLERİ” Modülü devreye alınmıştır.

Bu Modül sayesinde yeni kimlik kartı ile YETKİLİ olarak eklenen yetkililer için İMZA BEYANI talep edilmeyecektir. Ayrıca yetkili olanlardan aldığımız görev kabul beyanı için de elektronik onay (izin) sistemi devreye girmiştir. TC Kimlik numarası ile sisteme girilen YETKİLİLER için “YETKİ KABUL İŞLEMLERİ” Modülü üzerinden elektronik onay verilmesi şartı getirilmiştir.  Bu işlemler ile ilgili kullanım kılavuzu ekte sunulmuştur.

Bilgilerinize sunulur.

Dijital İmza Beyannamesi İşlemleri  ve Görev Kabul Beyanı 

kullanım kılavuzu

Elektronik Belge ve Online Tahsilat Hizmeti

Üyelerimize en hızlı ve en kaliteli hizmeti sunabilmek amacıyla hayata geçirilen online belge talebi ve tahsilat sistemi üyelerimizin kullanımına açılmıştır.

Elektronik belge sistemine sadece firma imza yetkilileri kayıt olabilmektedir. Kayıt öncesinde firma yetkilisinin cep telefon numarasının Odamıza bildirilmesi gerekmektedir. Doğrulama kodu firma yetkilisinin cep telefonuna kayıt esnasında gönderilecektir.

E-imzalı olarak 7/24 alabileceğiniz belgelerimiz:

Bildirim için; Firma Sicil No, Firma Ünvanı, Yetkili Adı Soyadı, Yetkili TC No, Yetkili e-mail ve Yetkili GSM No bilgilerinizi konyaereglitso@tobb.org.tr adresimize mail ile gönderiniz.

Teknik Destek:

332 713 10 73-Dahili 101

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TR / ENG
WhatsApp Şikeyet-Öneri-0 530 340 9651