Konya Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Web Sitesine Hoşgeldiniz

E-Posta : konyaereglitso@tobb.org.tr

Telefon : 0332 713 10 73

Birleşik Arap Emirlikleri´nden Ülkemize TIR Karnesi Kapsamında Yapılan İlk Taşıma Hakkında

Ana Sayfa » Duyurular » Birleşik Arap Emirlikleri´nden Ülkemize TIR Karnesi Kapsamında Yapılan İlk Taşıma Hakkında

Sayın Üyemiz;

İLGİ : TOBB’nin 22.10.2021 Tarih ve 47154870-250-9583 Sayılı Yazısında;

İlgi kayıtlı yazıda, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yakın geçmişte TIR Sözleşmesine katılmış olup, bu sayede TIR Karnesi kapsamında BAE hareket ve varışlı taşımalar yapılması imkânı sağlanmıştır. BAE’den Türkiye’ye TIR Karnesi kapsamında yapılan ilk taşıma işlemi gerçekleştirilmiş bulunmaktadır.

Söz konusu taşıma, Basra Körfezi üzerinden geçilen bir denizyolu etabının da bulunması nedeniyle intermodal taşıma niteliğine sahiptir. Araç BAE’nin Ras al Khaima kentinden hareket ederek İran’a geçmiş, ülkemize Gürbulak sınır kapısından giriş yaparak varış noktası olan İskenderun’a ulaşmıştır.

Kat edilen güzergâh, zaman ve maliyet açısından büyük faydalar sağlamaktadır. Körfez bölgesinden ülkemize ortalama 21 gün süren denizyolu seferlerine kıyasen teslim süresini 6 ila 8 güne düşürecek ve aynı zamanda dünya genelinde yaşanan konteyner kısıtlılığının yarattığı maliyet artışı ve teslimatta gecikme sorunundan kaçınılmasını da sağlayabilecektir.

BAE ile karşılıklı ticaretimizin son 5 yılda ortalama 9.500.000.000 ABD Doları düzeyinde bir hacme sahip olduğu da düşünüldüğünde, söz konusu gelişmenin, ithalat ve ihracat işlemlerinde intermodal taşımacılığın gelişimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

 

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Bu içerik toplam 4 kişi tarafından okunmuş.

 Yıllık Aidat ve Munzam Aidat

             Ödeme Süreleri

5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu’nun 50. Maddesine istinaden, Üyelerimizin yıllık ve munzam aidatlarını Haziran ve Ekim aylarında iki eşit taksitle ödeyebilecekleri ifade edilmiştir.

 

Üyelerimizin herhangi bir cezai müeyyideye kalmamaları için aidatlarını gününde ödemeleri önemle duyurulur.

Son Ödeme Tarihleri;

1. Taksit 30.06.2022

2. Taksit 31.10.2022

 

Elektronik Belge ve Online Tahsilat Hizmeti

Üyelerimize en hızlı ve en kaliteli hizmeti sunabilmek amacıyla hayata geçirilen online belge talebi ve tahsilat sistemi üyelerimizin kullanımına açılmıştır.

Elektronik belge sistemine sadece firma imza yetkilileri kayıt olabilmektedir. Kayıt öncesinde firma yetkilisinin cep telefon numarasının Odamıza bildirilmesi gerekmektedir. Doğrulama kodu firma yetkilisinin cep telefonuna kayıt esnasında gönderilecektir.

E-imzalı olarak 7/24 alabileceğiniz belgelerimiz:

Bildirim için; Firma Sicil No, Firma Ünvanı, Yetkili Adı Soyadı, Yetkili TC No, Yetkili e-mail ve Yetkili GSM No bilgilerinizi konyaereglitso@tobb.org.tr adresimize mail ile gönderiniz.

Teknik Destek:

332 713 10 73-Dahili 101

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TR / ENG
WhatsApp Şikeyet-Öneri-0 530 340 9651