Konya Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Web Sitesine Hoşgeldiniz

E-Posta : konyaereglitso@tobb.org.tr

Telefon : 0332 713 10 73

Genel Kurul Toplantılarının Elektronik Ortamda Yapılması Hakkında

Ana Sayfa » Duyurular » Genel Kurul Toplantılarının Elektronik Ortamda Yapılması Hakkında

Sayın Üyemiz;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 28.08.2020 Tarih ve 34221550-045.99-7390 Sayılı Yazısı ekinde;

Bilindiği üzere Türk Ticaret Kanunu’nun  1527’inci maddesi uyarınca Anonim Şirketlerin Genel Kurul toplantıları ve Limited Şirketlerin Ortaklar Kurulu toplantıları elektronik ortamda yapılabilmektedir.

Genel Kurul toplantılarına elektronik ortamda katılım Ticaret Bakanlığı’nın verdiği yetkiye istinaden Elektronik Genel Kurul Sistemi (e-GKS) üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Pay sahipleri ve/veya temsilcileri,toplantılara fiziken gitmelerine gerek kalmaksızın e-GKS’den elektronik imzaları veya mobil imzaları ile istedikleri yerden katılabilmekte,toplantı salonundan yapılan canlı yayını izleyip,görüş ve oylarını iletebilmektedir.30.10.2012-31.07.2020 tarihleri arasında e-GKS de 3305 adet genel kurul toplantısı yapılmış olup,bu toplantılara 134.159 kişi e-GKS’den katılarak haklarını kullanmıştır.

Ticaret Bakanlığı tarafından koronavirüs önlemleri kapsamında şirket sözleşmelerinde hüküm bulunmasa dahi,şirketlerin elektronik ortamda genel kurul veya yönetim/müdürler kurulu toplantısı gerçekleştirebilmelerine olanak sağlanmıştır.Bu bağlamda şirket sözleşmelerinin hüküm bulunmasa bile şirketler genel kurul toplantılarını e-GKS’de yapmaya başlamıştır.

Küresel salgın tehdidinin devam ettiği bu süreçte,şirketlerin farkındalığının artırılması teminen,genel kurul /ortaklar kurulu toplantılarını henüz yapamamış tüm şirketlerin genel kurul toplantılarını Ticaret Bakanlığı’nın verdiği yetkiye istinaden hukuken geçerli olarak e-GKS sisteminden yapmanız mümkündür.

EK :E-GKS

Saygılarımızla.

 

Bu içerik toplam 46 kişi tarafından okunmuş.

    Dijital İmza Beyannamesi                                 Hakkında

01 Mart 2022 

T.C. KONYA EREĞLİ  TİCARET SİCİLİ MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN

Mersis Sistemi üzerinden yapılan her türlü kuruluş ve değişiklik işlemlerinde 01 Mart 2022 tarihinden itibaren “YETKİ KABUL İŞLEMLERİ” Modülü devreye alınmıştır.

Bu Modül sayesinde yeni kimlik kartı ile YETKİLİ olarak eklenen yetkililer için İMZA BEYANI talep edilmeyecektir. Ayrıca yetkili olanlardan aldığımız görev kabul beyanı için de elektronik onay (izin) sistemi devreye girmiştir. TC Kimlik numarası ile sisteme girilen YETKİLİLER için “YETKİ KABUL İŞLEMLERİ” Modülü üzerinden elektronik onay verilmesi şartı getirilmiştir.  Bu işlemler ile ilgili kullanım kılavuzu ekte sunulmuştur.

Bilgilerinize sunulur.

Dijital İmza Beyannamesi İşlemleri  ve Görev Kabul Beyanı 

kullanım kılavuzu

Elektronik Belge ve Online Tahsilat Hizmeti

Üyelerimize en hızlı ve en kaliteli hizmeti sunabilmek amacıyla hayata geçirilen online belge talebi ve tahsilat sistemi üyelerimizin kullanımına açılmıştır.

Elektronik belge sistemine sadece firma imza yetkilileri kayıt olabilmektedir. Kayıt öncesinde firma yetkilisinin cep telefon numarasının Odamıza bildirilmesi gerekmektedir. Doğrulama kodu firma yetkilisinin cep telefonuna kayıt esnasında gönderilecektir.

E-imzalı olarak 7/24 alabileceğiniz belgelerimiz:

Bildirim için; Firma Sicil No, Firma Ünvanı, Yetkili Adı Soyadı, Yetkili TC No, Yetkili e-mail ve Yetkili GSM No bilgilerinizi konyaereglitso@tobb.org.tr adresimize mail ile gönderiniz.

Teknik Destek:

332 713 10 73-Dahili 101

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TR / ENG
WhatsApp Şikeyet-Öneri-0 530 340 9651