Konya Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Web Sitesine Hoşgeldiniz

E-Posta : konyaereglitso@tobb.org.tr

Telefon : 0332 713 10 73

TARTI ALETİ KULLANICILARININ DİKKATİNE

Ana Sayfa » Duyurular » TARTI ALETİ KULLANICILARININ DİKKATİNE

Sayın Üyemiz;

İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nden Odamıza gelen yazıda; Ölçü ve ölçü aletlerinin muayenelerine ilişkin iş ve işlemler 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak çıkartılan yönetmelikler çerçevesinde yürütülmekte olup, 9. Maddesinin (b) fıkrası gereğince ölçü ve ölçü aletleri periyodik muayeneye tabii tutulmaktadır.

Ölçüler ve Ayarlar Kanunu kapsamında kullanılan damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş olduğu için cezai duruma düşmüş ölçü aletleri için 28.02.2019 tarih ve 30700 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan değişiklik ile geçici muafiyet getirilmişti. Bu muafiyetten yararlanmak tartı aleti sahiplerine 28 Mayıs 2019 tarihine kadar süre tanınmış bir çok esnaf bu süre içinde Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine ve yetkili muayene servislerine başvuruda bulunmuş cezalı duruma düşmekten kurtulmuşlardır.

Ancak bu muafiyetten yararlanılmayıp, zamanında periyodik muayene için müracaat edilmeyen ve kullanılmasına devam edilen tartı aletleri için 2020 yılı Ocak, Şubat aylarında müracaat etseler dahi kullanılan tarı aletlerine kanun gereği idari para cezası uygulanacaktır. Muayenesiz ve damgasız tartı aleti kullananlara 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15. Maddesi hükümlerine göre idari para cezası uygulanır ve eksiklerini 30 gün içerisinde giderilmeyen tartı aletlerine el konularak mülkiyeti kamuya geçirilir.

2018 yılı damgalı olan tartı aletleri sahipleri ise 2020 yılı Şubat ayı son gününe kadar ilgili mercilere müracaat etmeleri halinde hiçbir cezaya maruz kalmadan tartı aletlerini kullanmaya devam edebileceklerdir.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince tartı aletlerinde ciddi bir denetim planlanmakta olup tartı aleti kullanıcılarının mağdur olmamaları için tartı aletlerini iki yılda bir aşağıda belirtilen mercilere muayene ettirmelerine azami dikkat etmeleri gerekmektedir.

TSE’ve Müracaat Edilmesi Gereken Ölçü Aletleri:

  • 2.000 kg’ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri,
  • Hassas kütle ölçüleri, 5kg’dan yukarı kütle ölçüleri,

Yetkili Muayene Servislerine (YMS) Müracaat Edilmesi Gereken Tartı Aletleri;

  • I. ve II. Sınıf otomatik olmayan tartı aletleri(Kuyumcu ve Eczanede kullanılan teraziler)
  • Tartım kapasitesi 2.000 kg’a kadar olan (2.000 kg dahil) III. ve IV. Sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri (Market, kasap, manav vb. kullanılan teraziler)
  • Otomatik tartı aletleri,

Belediye Grup Merkezi Ölçü Ayar Memurluklarına Müracaat Edilmesi Gereken Ölçü Aletleri

  • Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2.000 kg ve altında olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri,
  • Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartı kapasitesi 2.000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden,
  • Masa Terazisi, Asma Terazi, Tek kollu Kantarlar, İbreli Teraziler

02 Mart 2020 Pazartesi günü mesai bitimine kadar periyodik muayene müracaatında bulunmayanlara ve damga süresini geçirmiş ve damgası kopmuş, bozulmuş, ölçü ve ölçü aletlerini kullananlara 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre 613 TL ile 12.258 TL arasında değişen oranlarda idari para cezası uygulanacaktır.

Bilgilerinize rica ederiz.

Saygılarımızla

Ereğli Konya Ticaret ve Sanayi Odası

Başkanlığı

Bu içerik toplam 169 kişi tarafından okunmuş.

ODA AİDATLARI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU !!!

Sayın Üyemiz,

2020 yılı Oda aidatlarının (yıllık ve munzam) 1. ve 2. taksitlerinin son ödeme süresi; 30 Ekim 2020 Cuma günü saat 17:30’da sona erecektir.

 

ODA AİDATLARINIZI;

 

Son ödeme gününden sonra tahsil edilecek aidatlara gecikme zammı eklenerek (kanun gereği) tahsil edilecektir.

 

EREĞLİ KONYA TİCARET VE SANAYİ ODASI

 

 

 

 

 

SAYIN ÜYEMİZ

Elektronik Belge Dağıtım Sistemi, Odamızda hayata geçirilmiş olup, Üyelerimiz diledikleri yerden 7/24 e-imzalı belge talep ederek dakikalar içinde sistem üzerinden e-imzalı belgelerini almakla beraber aidat sorgulaması ve ödemesi yapabilecektir.

E-imzalı olarak alabileceğiniz belgelerimiz:

Sisteme sadece firma yetkilileri kayıt olabilmektedir ayrıca firma yetkilisinin cep telefonu numarası TOBB.net sisteminde kayıtlı olmalıdır. Onay kodunuz sms ile ulaştırılacaktır. Kayıt işlemi bir defaya mahsus olmakla birlikte,sisteme giriş işlemi kayıt anında belirttiğiniz e-posta adresi ve şifrenizle giriş yapılabilecektir.

Kayıt anında yapılan doğrulama ile cep numarası seçimi boş veya gelen numara yanlış ise bilgileri aşağıda yer alan Oda sicil görevlileri ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Tüm kayıt ve işlem adımlarının anlatıldığı yardım dokümanı tarafınıza ekte sunulmuştur.

TOBB_BS_UYE_FIRMA_KULLANICI_KLAVUZU

Sisteme gitmek için       :https://uye.tobb.org.tr/organizasyon/

Hızlı aidat ödeme için   :https://uye.tobb.org.tr/hizliaidatodeme.jsp

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Murat KARPUZCU

Genel Sekreter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TR / ENG
WhatsApp Şikeyet-Öneri-0 530 340 9651