Konya Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Web Sitesine Hoşgeldiniz

E-Posta : konyaereglitso@tobb.org.tr

Telefon : 0332 713 10 73

Zorlayıcı Sebepler Halinde Çalışmayan Veya Çalıştırılmayan Sigortalılara Ödenen Ücretler Sigorta Primine Tabii Olması Hk.

Ana Sayfa » Duyurular » Zorlayıcı Sebepler Halinde Çalışmayan Veya Çalıştırılmayan Sigortalılara Ödenen Ücretler Sigorta Primine Tabii Olması Hk.

 

Sayın Üyemiz,

Zorlayıcı Sebepler Halinde Çalışmayan veya Çalıştırılmayan Sigortalılara Ödenen Ücretlerin Sigorta Primine Tabii olduğu konusunda TÜRMOB duyurusu ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Özetle;

  1. 4857 sayılı Kanun’un 40’ıncı maddesinde 24 ve 25’inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödeneceği belirtilmiştir. İşçiye ödenen yarım ücret tutarı, sigorta primine esas kazancın alt sınırından az olmamak şartıyla 7 gün üzerinden sigorta prime tabi tutularak SGK’ya bildirilmelidir.
  2. Sokağa çıkması yasaklanan 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan sigortalılara ücret ödenmesi halinde, bu sigortalılara ödenen ücretler sigorta primine esas kazancın alt sınırından az olmamak şartıyla ücret ödenen gün üzerinden sigorta prime tabi tutularak SGK’ ya bildirilmelidir.
  3. Sokağa çıkma yasağı uygulanan sigortalılara ücret ödenmemesi halinde, eksik gün nedeni “10 Genel hayatı etkileyen olaylar” olarak belirtilmelidir.

 

Bilgilerinizi rica ederiz.

Saygılarımızla.

ZORLAYICI SEBEPLER HALİNDE ÇALIŞMAYAN SİGORTALILARA ÖDENEN ÜCRETLER SİGORTA PRİMİNE TABİDİR

Bu içerik toplam 87 kişi tarafından okunmuş.
TR / ENG
WhatsApp Şikeyet-Öneri-0 530 340 9651